Соя
Як підвищити ефективність використання добрив?
Якщо цілеспрямовано застосовувати елементи технології вирощування сої, можна значно знизити негативний вплив стрес-фактора. Рослини з оптимальним статусом поживних елементів мають найвищий ступінь резистентності. За відхилення концентрації елементів живлення від рівня цього оптимуму, а також за несприятливих умов підвищується чутливість рослин до хвороб.
Мінеральне живлення — один із основних регульованих чинників, який застосовують для цілеспрямованого управління ростом і розвитком рослин задля одержання високого та сталого врожаю сої. Зазвичай елементи живлення розглядають як будівельний матеріал, необхідний для кращого росту та врожайності рослин. Однак мінеральні елементи впливають на врожайність рослин, вони не тільки покращують параметри росту та формування елементів структури врожаю, а й підвищують імунний статус рослини, опірність або чутливість до патогенів (екологізований захист рослин).
Основне добриво (N, Р, К) під сою та інші зернобобові культури слід вносити під основний обробіток ґрунту (восени) або під передпосівну культивацію (навесні) для запобігання втратам через розкладання на повітрі. Внесення повної дози добрив під час сівби створює підвищену концентрацію солей у кореневій зоні й знижує схожість насіння, затримує ріст, перешкоджає розвитку бульбочок.
Різноманітні стрес-фактори, що упродовж вегетаційного періоду впливають на фізіологічні процеси рослин, значно знижують ефективність застосування доз основних добрив, навіть якщо вони розраховані дуже точно, з урахуванням усіх характеристик ґрунту й сортових особливостей рослин. Причина — порушення гормонального балансу.
Наслідки: слабкий розвиток кореневої системи; втрата поглинальної здатності коренів; порушення фізіологічних процесів у тканинах листка; зниження транспортних функцій флоеми й ксилеми; перерозподілення асимілятів, виживання шляхом зменшення врожаю.
Для підвищення ефективності застосування основних добрив у ґрунтово-кліматичних умовах, які змінюються та створюють стресову ситуацію для рослин і знижують засвоєння елементів живлення, є спеціальні агрозаходи, що коригують мінеральне живлення на кожній стадії розвитку культури:
— передпосівна обробка насіння;
— позакореневе (листкове) підживлення.
Застосування комплексних добрив, до складу яких входять макро- та мікроелементи, для передпосівної обробки насіння разом із бактеріальними препаратами та протруйниками потрібне для успішного подолання рослиною стресу у фазі проростання та сходів, що в подальшому позитивно вплине на ріст і розвиток сої.
За результатами досліджень лабораторії технології вирощування сої та зернобобових культур Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН використання для передпосівної обробки насіння композиції, що містила: інокулянт + протруйник + комплексне добриво, — забезпечило зменшення абортивності квіток та бобів, відповідно, на 9,5 та 9,0% та збільшення врожайності насіння сої сорту Монада — 0,45 т/га
Достатня кількість елементів живлення в ґрунті ще не гарантує високу врожайність. Різні біотичні та абіотичні стреси мають вплив на доступність елементів живлення та засвоювальну здатність кореневої системи рослин сої.
Калій і нітратна форма азоту можуть бути легко вимиті з ґрунту, тоді як фосфор хімічно зв’язується кальцієм і магнієм, утворюючи важкорозчинні сполуки тощо. За знижених температур сповільнюється споживання елементів живлення: фосфору — за температури 10...11°С, нітратного азоту — 5...6°С, калію — за 7...8°С.
За останні два десятиріччя особливого значення як джерела мікроелементів набули хелати (компенсонати) — внутрішньокомплексні сполуки органічних речовин із металами (В, Мо, Zn тощо). Вони не поглинаються ґрунтом, проте засвоюються рослинами та мають кращий ефект, ніж органічні сполуки мікроелементів. Ефективність хелатів у 10–15 разів вища, ніж відповідних сульфатів мікроелементів.
Як відомо, соя, починаючи з фази третього трійчастого листка, стає дуже чутливою до нестачі фосфору. Саме в цей період відзначено дефіцит вологи, що обмежує живлення кореневою системою цього елемента. До того ж на ґрунтах із високим умістом органічної речовини в цей самий період спостерігають дефіцит марганцю. На ґрунтах, які характеризуються низьким умістом органічних речовин, досить часто виявляють нестачу цинку. Слід зазначити про високу вимогу сої до магнію й сірки, яких для формування врожаю на рівні 3,0 т/га соя використовує відповідно 40–60 і 30–50 кг. Тому саме у фазі третього трійчастого листка — бутонізації варто провести позакореневе підживлення багатокомплексними хелатними сполуками, які мають підвищений уміст фосфору в поєднанні з марганцем, магнієм, сіркою, цинком та молібденом. Це забезпечить інтенсивний ріст і розвиток рослин, підвищить стійкість до високих температур і коефіцієнт використання елементів живлення з ґрунту та активізує утворення кореневих бульбочок.
Досить важливим періодом органогенезу в сої є фаза бутонізація — початок цвітіння. З цього часу починається інтенсивний ріст і розвиток рослин сої та закладання майбутнього врожаю. І саме в цей період соя відчуває дефіцит бору. Найбільше ця проблема характерна для посівів на ґрунтах із підвищеною кислотністю та за умов недостатнього зволоження або посухи. Застосування багатокомпонентних добрив із підвищеним умістом бору прискорить процес росту пилкових трубок, активізує процеси цвітіння, збільшить кількість квіток та насіння в рослині. Для сої найважливішими є два перші підживлення багатокомпонентним добривом, коли культура найкраще реагує на вищезгадані макро- та мікроелементи. Третє позакореневе підживлення добривами із високим вмістом калію і мікроелементів бажано провести у фазі наливання насіння, що поліпшить надходження води в клітини рослин, збільшить осмотичний тиск і тургор, підвищить їхню стійкість до посухи та, відповідно, зменшить абортивність плодоелементів. А також подовжить роботу фотосинтетичного та симбіотичного апаратів, покращить процеси наливання та підвищення якісних показників насіння.
Проведені в Інституті кормів та сільського господарства «Поділля» дослідження з вивчення впливу позакореневих підживлень на рівень абортивності плодоелементів та врожайність насіння сої показали, що застосування двох позакореневих підживлень водорозчинними добривами у фазі бутонізації та початку наливання насіння забезпечили зменшення абортивності квіток і бобів відповідно на 13,1 та 20,6% та збільшення врожайності насіння сої сорту Монада на 0,53 т/га